Produktbeskrivning
Extremt hårt hybridgummi för kompromisslösa toppspelare
Stiga Helix Hybrid 55 är ett premiumgummi för offensiva toppspelare som söker maximal kraft, stabilitet och precision i varje slag. Med den innovativa Microcell Energy Sponge får du en explosiv energiåtergivning och extrem bollhastighet, samtidigt som det lätt klibbiga ytgummit ger ett överlägset grepp och gör det möjligt att skapa tung spin och kontrollera spelet på högsta nivå. Kombinationen ger en direkt och kompromisslös spelkänsla – utvecklad för dig som vill dominera varje bollduell.
Det bästa av två världar
Helix Hybrid 55 kombinerar det bästa från två världar – den explosiva kraften från klassiska tensorgummin och den kontroll och spin som kännetecknar moderna hybridgummin. Den extra hårda svampen (55°) ger maximal energiöverföring och en extremt stabil spelkänsla med tydlig katapulteffekt, vilket gör gummit perfekt för spelare med hög teknisk nivå som vill spela med full kraft i varje slag. Tack vare H-Touch Tensor Technology får du dessutom en jämn bollbana och maximal precision i alla lägen.
Produktspecifikationer
Hårdhet: Extra hård
Fart: Hög
Skruv: Extra hög
Kategori: Backside Hybrid
Fyra olika hårdheter
Helix Hybrid-serien finns i flera hårdheter för att matcha olika spelstilar och preferenser: M (47,5°), H (50°), XH (52,5°) och 55 (55°).
Om produkten
Hårdhet | Extra hård |
Varumärke | Stiga |
Fart | Hög |
Skruv | Extra hög |
Kategori | Backside Hybrid |







